اندازه گیری درجه حرارت حلقه های اورانوس برای نخستین بار

به گزارش وبلاگ هیوا، یک پژوهشگر اخیراً تصاویری را از سیاره اورانوس منتشر نموده است که با دیدن آنها دانشمندان برای نخستین بار توانسته اند درجه حرارت حلقه های باشکوه این سیاره را اندازه گیری نمایند.

اندازه گیری درجه حرارت حلقه های اورانوس برای نخستین بار

به گزارش وبلاگ هیوا، یک پژوهشگر هنگامیکه در حال تصویربرداری از سیاره اورانوس بود، متوجه حلقه های این سیاره شد و با ثبت تصویری از آنها توانست یاری شایانی به دانشمندان کند.

ادوارد مولتر(Edward Molter) دانشجوی فارغ التحصیل و پژوهشگر این مطالعه گفت: هنگامی که من سعی داشتم تا از این سیاره تصاویری را ثبت کنم، ناگهان حلقه های این سیاره را مشاهده کردم. واقعاً شگفت انگیز بودند. برخلاف زحل، حلقه های اورانوس تنها توسط تلسکوپ های بزرگ قابل مشاهده هستند. دیدن این حلقه ها که در سال 1977 کشف شدند، بسیار سخت است. این تصاویر جدید می تواند به دانشمندان در درک بهتر این سیاره یاری کند.

حلقه های اورانوس در 10 مارس 1977 در رصدخانه ایربورن کوئی پر ناسا و توسط جیمز الیوت کشف شد؛ بدین گونه که قبل و بعد از اختفای یک ستاره پشت اورانوس، نور ستاره بطور متناوب کم و زیاد می شد و با آنالیز های انجام گرفته در آن هنگام، ثابت شد این سیاره چند حلقه دارد.

حلقه های اورانوس در این تصویر به زیبایی می درخشند و علاوه بر این در این تصاویر واضح تر از تصاویر پیشین نیز قابل رؤیت هستند. این تصاویر توسط دو تلسکوپ بزرگ آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما (ALMA) و تلسکوپ وی ال تی (VLT) در بیابان های شیلی ثبت شده اند.

این تصاویر پژوهشگران را قادر ساخت تا درجه حرارت حلقه های اورانوس را برای اولین بار اندازه گیری نمایند. درجه آنها 77 درجه بالاتر از صفر مطلق است که این دما، دمای جوش نیتروژن مایع است و معادل 320 درجه کمتر از صفر درجه فارنهایت است.

بعضی پژوهشگران بر این باورند، این حلقه ها می توانند سیارک های سابق باشند که توسط گرانش این سیاره، قمرها به یکدیگر برخورد نموده و متلاشی شده اند و یا اینکه آنها باقی مانده زمان شکل گیری سیارات که حدود 4.5 میلیارد سال پیش بوده، هستند.

یافته های این مطالعه در مجله Astronomical Journal منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اندازه گیری درجه حرارت حلقه های اورانوس برای نخستین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه گیری درجه حرارت حلقه های اورانوس برای نخستین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید