بادامچی: نبود نظارت بر صندوق های بازنشستگی باعث ورشکستگی می گردد

نایب رییس کمیسیون اجتماعی گفت: صندوق ها محل حمایت و امید مردم هستند، لذا باید نظارت کافی بر صندوق ها به خصوص از سوی کارگران، بازنشستگان و کسانی که صاحبان اصلی صندوق هستند، صورت گیرد، چرا که در صورت عدم اقدام جدی صندوق ها ورشکسته می شوند .

بادامچی: نبود نظارت بر صندوق های بازنشستگی باعث ورشکستگی می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا بادامچی در همایش سالمندی در ایران در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: ما به عنوان قانونگذار، در حوزه سیاستگذاری اجتماعی با دانشگاه بیگانه هستیم و مجلس در جریان تحقیقات پژوهشگران و دیدگاه های گروه متخصصین قرار نمی گیرد، لذاهمنشینی و هم اندیشی اصحاب دانش با سیاستگذاران و نمایندگان ضروری است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی با تاکید بر ضرورت حضور فعال تشکل های مردمی در عرصه نظارتی گفت: ایران کشوری هشتاد میلیونی است. اداره این کشور بدون حضور انجمن ها و تشکل ها و گروه های متنوع مردم امکان پذیر نیست. ما باید به صورت فعال در تشکیل انجمن ها فعال باشیم تا مردم بتوانند نظارت کافی داشته باشند. ما حکمرانی مطلوب کشور هشتاد میلیونی را احراز نکرده ایم. بدون حضور تشکل ها، احزاب و انجمن ها هیچ برنامه ای به درستی اجرا نخواهد شد؛ نه تنها سالمندان که بقیه اقشار نیز حقوق شان تضییع خواهد شد.

بادامچی با اشاره به مسائل پیش روی تشکل ها و سازمان های مردم نهاد گفت:عدم حضور اساتید، سرمایه داران و سیاستمداران تراز اول NGOها را با مشکل روبرو می نماید ضروری است انجمن ها و تشکل های مردمی فعال تر شوند، چرا که در غیر این صورت دولت هم در غیاب مردم هر طور که فکر می نماید، عمل می نماید.

رییس فراکسیون کار با بیان اینکه حداقل هفت قانون به ارتقای زندگی بازنشسته ها و حمایت از آن ها تاکید دارد گفت: افزون بر قانون اساسی، ماده 80 برنامه توسعه ششم، بر حمایت از زندگی سالمندی در مراحل مختلف تاکید دارد. مشکل گروه های آسیب پذیر بخصوص سالمندان، در نبود قوانین حمایتی نیست، مشکل اصلی در عدم اجرا یا اجرای ضعیف آن است. برای مثال دو سال از برنامه ششم توسعه می گذرد، اما بیش از 80 درصد آیین نامه های این قانون تهیه نشده یا اگر تهیه شده، اجرایی نشده است.

بادامچی توضیح داد: وقتی نهادهای دانشگاهی و روشنفکری، دغدغه ای برای پیگیری اجرای قوانین نشان نمی دهند قوانین در کشور اجرایی نمی شوند البته این وظیفه مجلس هم هست هر برنامه ای مدون می گردد، نهایتا 30 درصد آن اجرایی می گردد. این اجرای نازل قوانین، به دلیل عدم حضور فعال مردم و نمایندگان NGOهاست.

وی به ضرورت حمایت از اقشار ضعیف ازجمله کارگرها تاکید نمود و اضافه کرد: در کشور ما شورای عالی کار در سال، تنها یک یا دو بار تشکیل جلسه می دهد که در آن دولت سه نماینده دارد و شرکای اجتماعی هم هر یک، سه نماینده. اما هیئت امنای تامین اجتماعی مرتب تشکیل می گردد که در آن دولت شش نماینده دارد و هریک از شرکای اجتماعی سه نماینده. این عدم توازن، نشان دهنده تعدی دولت به اقشار مختلف است.

بادامچی ادعا کرد: دولت البته در جاهای مختلف هم در حقوق کارگران و اقشار مختلف تعدی می نماید. متاسفانه دولت ها مجبور می شوند به گروه هایی باج دهند یا از گروه هایی حمایت نمایند. در این شرایط گروه های هدف که همان اقشار ضعیف اند، مورد غفلت قرار می گیرد.

نماینده تهران تاکید نمود: صندوق ها محل حمایت و امید مردم هستند و حمایت نماینده اقتصادی افرادی هستند که از نظارت گروه های مورد حمایت خود، برخوردار نیستند. باید از نظارت کارگران، بازنشستگان و کسانی که صاحبان اصلی صندوق هستند، بهرمند شوند. اگر اقدامات جدی انجام نگردد، صندوق ها ورشکست می شوند و نه 20 سال که در 100 سال آینده هم نمی توانند گذشته را جبران نمایند.

بادامچی در سرانجام گفت: یک موضوع اساسی درباره بازنشسته ها، گسست روانی عمیقی است که بعد از بازنشستگی برای افراد ایجاد می گردد. این گسست، جامعه را نابود می نماید. آن ها با رخت و ناامیدی با جامعه روبرو می شوند. انگار که زندگی تمام شده است.این گسست ها را زمانی می توانیم مدیریت کنیم که از دانش و تجربیات آنان در انجمن ها استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بادامچی: نبود نظارت بر صندوق های بازنشستگی باعث ورشکستگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بادامچی: نبود نظارت بر صندوق های بازنشستگی باعث ورشکستگی می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید