باغ امیرآباد بیرجند مرمت می گردد

باغ امیرآباد بیرجند با همکاری دانشگاه بیرجند و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی مرمت و احیا می گردد .

باغ امیرآباد بیرجند مرمت می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، باغ و کوشک امیرآباد بیرجند از جمله باغ های زیبا و باشکوه خراسان جنوبی است که درفاصله پنج کیلومتری غرب شهر بیرجند و در روستایی به همین نام واقع گردیده است.

علی شریعتی منش معاون میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی، با اعلام این خبر گفت: باغ و کوشک امیرآباد که در دوره قاجاریه ساخته گردیده و به شماره 1969 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است با همکاری دانشگاه بیرجند و اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی مرمت و احیا می گردد.

او گفت: باغ امیر آباد پیشتر از محل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت و بازسازی گردیده است و در حال باغ در اختیار دانشگاه بیرجند است.

شریعتی منش تاکید نمود: براساس تفاهم اولیه مقرر گردیده است دانشگاه پس از تهیه طرح مطالعات و مرمت بنا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی به عنوان یک اثر واجد ارزش معماری و بومی با کاربری علمی، آموزشی و فرهنگی -گردشگری مورد بهره برداری قرار گیرد.

او گفت: باغ و کوشک امیرآباد یکی از باغ های تاریخی و ارزشمند خراسان جنوبی است که اجزای باغ شامل، کوشک و محل اسکان خدمه است. کوشک اصلی در وسط باغ و در دو طبقه ساخته گردیده است. این بنا دارای پلان 8 ضلعی است که ورودی آن در ضلع شرقی و پس از ورودی، پلکان طبقه فوقانی قرار گرفته است. در امتداد ورودی، دالانی است که به یک حوضخانه در بخش مرکزی بنا منتهی می گردد. طبقه فوقانی دارای یک شاه نشین با طرح چلیپایی است که دارای درگاه ها و پنجره هایی با طاق نیم دایره است. از ویژگی های خاص معماری این باغ داشتن اگوی اصیل باغ سازی ایرانی است.

نمای کوشک دارای تزیینات آجری از نوع هندسی است و قطار بندی، رسمی بندی در حوض خانه بنا دیده می گردد .

منبع: میراث آریا

به "باغ امیرآباد بیرجند مرمت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ امیرآباد بیرجند مرمت می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید