تحرکات حزب سوسیال دموکرات خطری برای دولت ائتلافی آلمان

به گزارش وبلاگ هیوا، حزب سوسیال دموکرات که این روزها با توجه به بحران رهبری ایجاد شده در آن دوران خوبی را سپری نمی کند کوشش های جدیدی را برای نجات از این وضعیت در پیش گرفته که یکی از آن ها خروج از ائتلاف بزرگ است.

تحرکات حزب سوسیال دموکرات خطری برای دولت ائتلافی آلمان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ هیوا روزنامه زوددویچه سایتونگ در مطلبی نوشت: همان اندازه که (بحران رهبری در حزب سوسیال دموکرات) کند پیش می رود به همان اندازه هم اوضاع دولت ائتلافی هیجانی تر و متشنج تر می گردد. حدود چند هفته است که حزب سوسیال دموکرات در جستجوی نامزدی برای رهبری خود تصویر فاجعه باری را از خود به نمایش گذاشته است. هفته های طولانی شرایط به گونه ای بود که انگار سوسیال دموکرات های بلند پایه رغبتی به نامزدی برای ریاست این حزب ندارند.

حزب سوسیال دموکرات در این دوران تصویر نازیبایی را از خود به نمایش گذاشته و وزرای این حزب و افراد سرشناس آن برای عهده داری رهبری آن تردید داشتند و تنها کسانی در این مسابقه برای رهبری شرکت داشتند که نجات حزب سوسیال دموکرات را خارج از دولت ائتلافی می دانستند. این طور به نظر می رسید که مبارزه برای راس حزب سوسیال دموکرات به یک فاجعه ختم گردد.

نویسنده در ادامه تاکید نمود که شرایط این روزها در حزب سوسیال دموکرات تغییر نموده و بسیاری از افراد سرشناس در این حزب از جمله اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان برای ریاست این حزب اعلام آمادگی نموده اند. هیچ کس نمی تواند بگوید که این روند چگونه انتها پیدا می نماید. اما از روز آدینه معین شده است که دیگر همه برای عهده داری رهبری حزب سوسیال دموکرات تسلیم نشده اند.

این برای حزب سوسیال دموکرات یک پیغام حیاتی و برای ائتلاف بزرگ حاوی پیغامی تلخ است که کم کم می تواند زنگ های خاتمه آن را به صدا در آورد.

حالا این مسئله همچنان معین نیست که آیا هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از حزب سوسیال دموکرات هم در رقابت برای عهده داری ریاست این حزب وارد می گردد. وی برای این منظور تا اول سپتامبر زمان دارد.

با این حال این فرقی در شرایط آینده متزلزل ائتلاف بزرگ ایجاد نمی نماید. اکثر افراد سرشناس حزب سوسیال دموکرات آلمان و نامزدهای عهده داری ریاست از جمله رالف اشتگنر و گزینه شوان بعضا آشکارا خواهان خروج از ائتلاف بزرگ هستند. شعار دو تن از آن ها خروج سریع از ائتلاف بزرگ بوده و بعضی هم موضع محتاطانه تری را در این راستا اتخاذ می نمایند.

مبارزه برای حزب سوسیال دموکرات و آینده ائتلاف بزرگ حالا شکل جدیدی به خود گرفته است.

در حزب سوسیال دموکرات آلمان از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر اروپا وضعیت هشدار ایجاد شده است. آندره ناهلس، رئیس این حزب با توجه به نتیجه بدی که حزبش در این انتخابات کسب کرد از سمت خود استعفا داد. حزب سوسیال دموکرات در ایالت بایرن هم با توجه به نتیجه بدی که حزبش در انتخابات پارلمانی اروپا به دست آورده بود آینده این ائتلاف و ادامه همکاری با آن را زیر سوال برد.

با کناره گیری آندره ناهلس ازریاست حزب سوسیال دموکرات ائتلاف بزرگ در شرایط دشواری قرار گرفته و به گفته بسیاری کارشناسان در جهت فروپاشی پیش از موعد قرار خواهد گرفت.

دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان شروع تشکیل، با چالش های فراوانی رو به رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد .

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تاثیر بدی روی محبوبیت این دولت در بین شهروندان گذاشته و اتفاقات و چالش های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به طوری که چهارمین دوره صدر اعظمی مرکل به کام او تلخ شد .

نتایج نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که حزب سوسیال دموکرات در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و همچنان محبوبیت خود در بین شهروندان را از دست می دهد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا مرکل می تواند تا قبل از خاتمه این دور قانونگذاری همچنان این ائتلاف در آلمان را حفظ کند و از فروپاشی زودتر از موعد آن جلوگیری کند؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تحرکات حزب سوسیال دموکرات خطری برای دولت ائتلافی آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات حزب سوسیال دموکرات خطری برای دولت ائتلافی آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید