روانچی در نامه ای به گوترش: تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل است

به گزارش وبلاگ هیوا، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط آمریکا را نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل و اهداف و اصول منشور این سازمان دانست.

روانچی در نامه ای به گوترش: تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل است

به گزارش حوزه سیاست خارجی وبلاگ هیوا، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل این سازمان، تحریم وزیر امور خارجه کشورمان توسط آمریکا را نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل و اهداف و اصول منشور این سازمان دانست.

مجید تخت روانچی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در این نامه با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم ها به دلیل نقش و صندلی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است، افزود: این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل می باشد، بیزار است.

وی افزود این محدودیت غیرقانونی بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم مالی علیه مردم ایران و اعمال فشار بر نمایندگان آنها است.

به گزارش ایرنا، نماینده ایران همچنین این اقدام غیرقانونی آمریکا را نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، به ویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانست.

روانچی با یادآوری محدودیت های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به نیویورک برای شرکت در نشست های سازمان ملل اعلام نمود: اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده 105 منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک می باشد.

وی با ابراز مغایرت این اقدام آمریکا با بسیاری از قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر تعهدات حقوقی آمریکا مبنی بر رعایت مزایا و مصونیت های هیئت های اعزامی به سازمان ملل متحد، تأکید دارد، گفت این تعهدات نباید مشمول محدودیت های ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان سازمان ملل باشد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: این قطعنامه ها همچنین از آمریکا می خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال شده علیه هیئت های اعزامی به سازمان ملل را رفع کند.

تخت روانچی افزود اقدام آمریکا علاوه بر نقض جدی اصول اساسی حقوق بین الملل، تهدیدی علیه چندجانبه گرایی بوده و روشی است برای کسانی که می خواهند به جای اتحاد، بین ملتها تفرقه ایجاد نمایند.

وی تأکید کرد: جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین الملل، مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی نمایند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد همچنین خواهان ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین الملل، چندجانبه گرایی و یکپارچگی سازمان ملل شده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "روانچی در نامه ای به گوترش: تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانچی در نامه ای به گوترش: تحریم ظریف توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید