فارین پالیسی: تنش با دانمارک به سیاست های ضدایرانی ترامپ صدمه می زند

به گزارش وبلاگ هیوا، فارس نوشت: نشریه آمریکایی فارین پالسی در گزارشی به جنجال اخیر میان دولت آمریکا و دانمارک در مورد گرینلند اشاره نمود و نوشت که جدال ترامپ با دانمارک می تواند به قیمت آسیب وارد آوردن به سیاست وی علیه تهران تمام گردد.

فارین پالیسی: تنش با دانمارک به سیاست های ضدایرانی ترامپ صدمه می زند

این گزارش سپس شرح داد، تا قبل از آنکه رئیس جمهور آمریکا با مخالفت دانمارک با فروش گرینلند به خشم آید، احتمال آنالیز موضوع پیوستن کپنهاگ به ائتلاف دریایی واشنگتن در تنگه هرمز وجود داشت.

طبق این گزارش، جیم تاونسند یکی از مقامات سابق پنتاگون که در امور سیاست اروپا و ناتو فعالیت هایی را انجام می داد، به جنجال گرینلند اشاره نمود و گفت پیش از این، هرگز شاهد مخالفت دانمارک با همراهی کردن آمریکا در یک نبرد نبوده است.

دانمارک در رخدادهای مختلف از اولین جنگ خلیج فارس گرفته تا مقابله با تکفیری های داعش، همواره جزء اولین همپیمانان آمریکا به حساب می آمد که به درخواست واشنگتن برای حمایت نظامی، پاسخ مثبت می داد.

تاونسند با اشاره به جدال اخیر دانمارک و آمریکا گفت: هرگز اینطور نبوده است (که دانمارک با آمریکا مخالفت کند)، ما باید در اینباره تأمل کنیم. همواره (ما را همراهی می کردند). ما به چه چیزی احتیاج داریم؟

فارین پالسی ادامه داد، با اینحال، جنگ لفظی ترامپ با مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک در مورد پیشنهاد ناگهانی اش برای خرید گرینلند-و لغو ناگهانی سفرش به دانمارک- احتمالاً محاسبات دانمارک را برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز، پیچیده تر خواهد نمود.

واشنگتن تمامی کوشش خود را برای متقاعد کردن کشورهای اروپایی برای پیوستن به این ائتلاف دریایی به کار گرفته است اما آنطور که این نشریه آمریکایی گزارش نموده است، همپیمانان اروپایی آمریکا در مورد پیوستن به این ائتلاف دریایی تردید دارند زیرا نگران هستند که این امر ممکن است برجام را در معرض خطر قرار دهد و تنها انگلیس، استرالیا و بحرین اخیراً اعلام نموده اند که به این ابتکار عمل آمریکا می پیوندند.

کارشناسان می گویند، قبل از رخدادهای هفته قبل، احتمال پیوستن دانمارک به این ائتلاف دریایی آمریکا وجود داشت. دانمارک نیروی دریایی توانمندی در اختیار دارد و منفعت بیشماری در کشتیرانی تجاری دارد و در طول تاریخ از همپیمانان آمریکا بوده است اما مخالفت این هفته نخست وزیر دانمارک با پیشنهاد ترامپ در خرید گرینلند ومتعاقب آن لغو سفر ترامپ به دانمارک احتمالاً برنامه پیوستن این کشور به ائتلاف آمریکا را متوقف خواهد نمود.

تاونسند توضیح داد، دانمارک در 30 سال گذشته، تقریباً در تمامی نبردهای مهم آمریکا از جمله عملیات ناتو در لیبی، و جنگ های عراق و افغانستان مشارکت داشته است و همچنین خیلی فوری در اولین جنگ خلیج فارس، کشتی هایی را به جنوب ارسال کرد و این در حالی بود که کشتی های این کشور تهویه مطبوع نداشتند.

این گزارش سپس با اشاره به این موارد درباره عدم پیوستن دانمارک به ائتلاف دریایی آمریکا نوشت که مخالفت کپنهاگ برای پیوستن به ائتلاف آمریکا، نمایانگر جدیدترین سری از شکست های ائتلاف محسوب می گردد.

ماجرای جنجال آمریکا و دانمارک از آنجا آغاز شد که ابتدا روزنامه جمهوری خواه وال استریت ژورنال و سپس شبکه دموکرات سی ان ان از علاقه دونالد ترامپ برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک خبر دادند، جزیره ای که میزبان یک پایگاه راداری آمریکا برای رصد موشک های بالستیک قاره پیما است.

پس از آن، اظهارات قاطع مقام های دانمارک و گرینلند علیه ایده فروش این منطقه خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک به واشنگتن، عصبانیت رئیس جمهور آمریکا را در پی داشت و او سفر از قبل برنامه ریزی شده اش به دانمارک را لغو کرد.

گرینلند بزرگترین جزیره کره زمین در آب های اقیانوس منجمد شمالی و منطقه ای خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک است و 21666 کیلومتر مساحت و 55 هزار و 877 نفر جمعیت دارد.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "فارین پالیسی: تنش با دانمارک به سیاست های ضدایرانی ترامپ صدمه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فارین پالیسی: تنش با دانمارک به سیاست های ضدایرانی ترامپ صدمه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید