کشمکش ترامپ و پلوسی بر سر سخنرانی سالانه رئیس جهمور آمریکا در کنگره

به گزارش وبلاگ هیوا، بعد از آنکه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر به ترامپ تاکید نمود که تا بازگشایی دولت برای سخنرانی سالانه از وی دعوتی به عمل نخواهد آمد،ترامپ گفت که برای سخنرانی تا بازگشایی دولت صبر خواهد نمود.

کشمکش ترامپ و پلوسی بر سر سخنرانی سالانه رئیس جهمور آمریکا در کنگره

به گزارش وبلاگ هیوا، دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت: با وجود تعطیلی دولت، نانسی پلوسی از من خواست سخنرانی سالانه را داشته باشم من موافقت کردم. بعدا تغییر عقیده داد و به خاطر تعطیلی دولت درخواست تعویق کرد، این امتیازی است که او از آن برخوردار است. بنابراین من سخنرانی خود را زمانی انجام می دهم که تعطیلی تمام شده باشد.

وی در ادامه تاکید نموده است: به دنبال مکان جایگزینی برای این سخنرانی نیستم چرا که هیچ مکانی نمی تواند با تاریخ، سنت و اهمیت کنگره رقابت کند. امیدوارم بزودی بتوانم سخنرانی بزرگ سالانه خود را ایراد کنم.

نیویورک تایمز نوشت: ظاهرا این تصمیم رئیس جمهور آمریکا پس از یکی به دو کردن های ترامپ با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بر سر تعطیلی دولت و ایراد سخنرانی سالانه رئیس جمهور در کنگره گرفته شده است. ترامپ به پلوسی گفت که سخنرانی خود را طبق برنامه هفته آینده در کنگره ایراد خواهد نمود و پلوسی هم در جواب گفت تا دولت بازگشایی نگردد از او استقبال نخواهد شد.

ترامپ گفت: سخنرانی سالانه لغو شد چون نانسی پلوسی نمی خواهد حقیقت را بشنود.

وی اضافه کرد: پلوسی نمی خواهد که نظر مردم آمریکا را درباره وضعیت موجود بداند. او از دموکرات های چپ گرا و تندرو می ترسد آنچه در این حزب می گذرد تکان دهنده است.

بی بی سی هم در گزارش خود آورده است: قرار بود سخنرانی سالانه ترامپ روز 29 ژانویه در حضور همه نمایندگان کنگره و همچنین مقامات لشگری و کشوری برگزار گردد اما هفته پیش نانسی پلوسی، رئیس جدید مجلس نمایندگان طی نامه ای به ترامپ پیشنهاد کرد که تاریخ این سخنرانی را عوض کند و یا این که بدون آمدن به کنگره آن را از داخل دفتر کار خود در کاخ سفید ایراد کند؛ چرا که به گفته پلوسی با ادامه تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال تامین تدابیر امنیتی این سخنرانی مقدور و معقول به نظر نمی رسد.

ترامپ که در چند روز گذشته این نامه رئیس دموکرات مجلس نمایندگان را بی پاسخ گذاشته بود چهارشنبه در نامه ای که متن آن در اختیار رسانه ها نهاده شد تاکید نمود که وزارت امنیت داخلی به او اطمینان خاطر داده که برای تامین امنیت این سخنرانی هیچ مسئله ای ندارد و بر همین اساس او مصر است که هفته آینده و مطابق تاریخ مشخص شده به کنگره برود تا به وظیفه ای که قانون اساسی بر دوش او گذاشته عمل کند و مردم کشورش را از تصمیمات دولت برای سال جدید میلادی مطلع کند.

ترامپ در نامه خود حتی تاکید نموده بود که: باعث تاسف خواهد بود که اگر آن روز شما (نانسی پلوسی) در کنگره نباشید. برای کشور ما بسیار بد خواهد بود اگر سخنرانی سالانه در موقع مقرر طبق برنامه و مهمتر از همه در مکان مقرر انجام نگردد.

اما پلوسی با اشاره به ادامه تعطیلی دولت فدرال که وارد سی و سومین روز خود شده از رئیس جمهوری خواسته که بر سر تاریخی جدید پس از بازگشایی دولت توافق کند.

بخش هایی از دولت آمریکا از جمله وزارت امنیت داخلی و پلیس سرویس مخفی این کشور از زمان شروع تعطیلی دولت (22 دسامبر) به کارمندان خود حقوق نداده اند. این تعطیلی که حالا به رکورد تاریخی جدید تبدیل شده بر سر بودجه درخواستی ترامپ برای احداث دیوار مرزی شروع شده است.

رئیس جمهور آمریکا مصرانه از کنگره خواسته 5 میلیارد و 700 میلیون دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک در اختیار او قرار دهد و تاکید نموده که هیچ لایحه بودجه ای که در آن به این خواسته توجه نشده باشد را امضاء نخواهد نمود.

در برابر، دموکرات ها می گویند احداث دیوار فیزیکی در مرز را غیرضروری و خلاف ارزش های آمریکایی می دانند اما حاضرند بقیه مفاد بودجه دولت را تصویب نمایند تا حدود 800 هزار کارمند دولت به سر کار بازگردند و پس از آن با جمهوری خواستار بر سر بودجه وزارت امنیت داخلی و مرزبانی مذاکره نمایند.

خواسته ای که ترامپ رد نموده است.

در یک سده گذشته سخنرانی ابتدای سال رئیس جمهوری در کنگره یک آیین منظم و مهم بوده و تمامی روسای جمهوری از این فرصت برای همراه کردن افکار عمومی با برنامه های دولت خود در سال جدید استفاده نموده اند.

هر چند در تاریخ ایالات متحده ارسال کتبی رئوس موضوعات مورد نظر رئیس جمهوری هم بی سابقه نبوده است. بنابر اسناد مرکز ملی اسناد آمریکا توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور این کشور رئوس مطالب مورد نظر خود را به صورت کتبی به کنگره می فرستاده است.

این سنت تا سال 1913 ادامه داشته اما در دوره ریاست جمهوری وودرو ویلسون، او تصمیم گرفت شخصا در کنگره و با حضور اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا سخنرانی کند.

پس از او به غیر از چند مورد نادر، همه روسای جمهور آمریکا از این تریبون سالانه برای تشریح برنامه های خود استفاده نموده اند.

یکی از این موارد سخنرانی سالانه رونالد ریگان بود که به علت همزمانی با سقوط سفینه فضایی چلنجر به تعویق افتاد.

در این جلسه رسمی همه سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان در کنگره حاضر می شوند و قاضی دیوان عالی و فرماندهان ارشد نظامی هم میهمانان ویژه این سخنرانی هستند که به طور زنده از تلویزیون پخش می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کشمکش ترامپ و پلوسی بر سر سخنرانی سالانه رئیس جهمور آمریکا در کنگره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشمکش ترامپ و پلوسی بر سر سخنرانی سالانه رئیس جهمور آمریکا در کنگره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید