گمشده در غبار! + تصاویر

کولاک شن و خاک سیستان و بلوچستان انگار خیال رفتن ندارد؛ سرعت وزش بادهای 120 روزه سال جاری از 120 کیلومتر در ساعت هم گذشته و باید دیگر نامش را گذاشت بادهای 180 روزه چرا که 6 ماه است که مردم سیستان را درگیر خود نموده و زندگی را از آنان گرفته است.

گمشده در غبار! + تصاویر

نه می توانند از خانه بیرون بیایند و نه می توانند در خانه نفس بکشند و اغراق نیست اگر بگوییم کار و بار در سیستان تعطیل گردیده چرا که نه تنها مردم این منطقه در طوفان شن محو گردیده اند و هوایشان نارنجی گردیده بلکه بخشی از چاه های آب شرب شان خشک گردیده و تالاب هامون و رودخانه هیرمند به عنوان عامل معاش برای کشاورزی و دامپروری نیز از بین رفته است.

آبی در تالاب هامون نمانده و از آنجا که جنس خاک این تالاب ریزدانه است، سبب می گردد با اندک بادی بر خیزد و ذرات معلق اش برای مردمی که در شمال سیستان و بلوچستان زندگی می نمایند دردسر ساز گردد؛ چندین کانون بحران ریزگردها در تالاب هامون شناسایی گردیده که این کانون های بحران مختص سیستان نیست بلکه در تالاب هامون حوزه افغانستان نیز وجود دارد.

این مردم حالا نه آب دارند، نه نان و نه هوا و این که تا حالا زنده مانده اند جای شکرش باقی است. از زمان آغاز بادهای 120 روزه سیستان، آلودگی هوا از مرز 60 برابر حد مجاز عبور کرد و روزانه صدها نفر روانه بیمارستان های منطقه شدند؛ در آماری دیگر آمده از هشتم تا 12 شهریور 1066 نفر به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه کردند که 899 نفر سرپایی درمان و 167 نفر برای ادامه درمان بستری شدند که اغلب شامل بیماران تنفسی، چشمی و قلبی بودند.

به گفته شهنوازی، مدیر کل ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان، وزش بادهای 120 روزه سیستان سال جاری شدت بیشتری نسبت به سال های گذشته داشته به طوری که از 21 مرداد تا سوم شهریور بیش از 155 میلیارد تومان خسارت به بخش های مختلف وارد نموده و فرمانداران در حال برآورد کلی میزان خسارت های وارد گردیده هستند که به محض اعلام به اطلاع مردم خواهد رسید.

حبیب الله دهمرده، نماینده زابل در مجلس نیز در تذکری از رییس جمهور انتقاد نموده که چرا به مساله خشکسالی و ریزگردهای ویرانگر سیستان و بلوچستان که تبدیل به فاجعه گردیده طبق قول های داده گردیده رسیدگی نمی گردد؟

او گفته آقای رییس جمهور! برای برون رفت از وضعیت کنونی، پیشنهادات متعدد کوتاه و بلند مدت به شما ارسال گردیده است و دستور اجرای آن را داده اید، ولی آیا پیگیری نموده اید که چند درصد از این دستورات اجرایی گردیده است؟ آیا می دانید که مردم هیچ درآمدی ندارند. در آب شرب مشکل جدی وجود دارد و آیا اطلاع دارید مردم در حال ترک استان و پیوستن به حاشیه شهرها هستند؟

دهمرده از روحانی پرسیده آیا حاضر هستید برای چند روزی در سیستان وبلوچستان زندگی کنید؟ اگر شما جای مردم بودید چه می کردید؟ چرا به وظایف ذاتی خود عمل نمی کنید؟ مردم چه گناهی نموده اند که باید این همه مجازات شوند؟

هوشنگ ناظری، فرماندار زابل نیز در گفت و گو با خبرنگاران از منابع طبیعی خواسته برای جلوگیری از حرکت شن های روان و بیابان زدایی اقداماتی انجام دهند و خاطرنشان نموده، نهر شیردل و نیاتک قبل و بعد از پیروزی انقلاب ایجاد گردیده اما در چند سال اخیر شاهد هیچ عملیاتی در بخش منابع طبیعی نبوده که با توجه به شرایط خشکسالی در سیستان در این حوزه باید فعالیت های گسترده ای انجام گردیده و این مسائل به صورت جدی پیگیری گردد.

وی بر این عقیده است که در شرایط خشکسالی به مراتب مدیریت تالاب ها از اهمیت بیشتری برخوردار است، چون خشکی تالاب هامون معضلاتی همچون برخواستن ریزگردها را به دنبال دارد، اما در ترسالی که نیزارها در تالاب ایجاد می گردد شرایط تالاب هامون از هر نظر از حالت بحران خارج می گردد؛ البته در ترسالی چگونگی مدیریت تالاب ها مهم است به این دلیل که تعلیف دام ها در منطقه سیستان اتفاق می افتد و تردد دام در این منطقه بیشتر می گردد، از این رو این امر باید کنترل گردد تا نیزارها از بین نروند و به دنبال آن حرکت شن های روان از بستر هامون آغاز نگردد.

او تاکید نموده، برای بیابان زدایی منطقه سیستان باید طرح های پنج ساله و ده ساله طراحی گردد که به شکل مداوم پیوسته و وابسته کار انجام گردد تا به اصطلاح مشکل ریزگردها یا شن های روان در منطقه سیستان رفع گردد، در غیر این صورت اگر کارها گسسته و منقطع باشد بی فایده خواهد بود و نتیجه ای نخواهد داشت.

ناظری اضافه نموده که با توجه به این که ریزگردها هر دو کشور ایران و افغانستان را تحت تاثیر قرار داده اند باید مقامات افغانستان و ایران برای مهار ریزگردهایی که در پی وزش باد در هوا معلق می شوند با یکدیگر در تعامل باشند و از طرفی در حوزه ایران برای مهار ریزگردها نباید بیش از این منتظر ماند و باید کانون های بحران داخل منطقه مدیریت گردد.

او از مراکز دانشگاهی و علمی به خصوص دانشگاه زابل یاری خواسته که بر روی قضیه تالاب هامون کار نمایند؛ این مسئول در تماس با دانشگاه زابل درباره مطالعات اجرا شده در زمینه ریزگردها سوال نموده اما متاسفانه هیچ کدام از آن ها حتی پیشنهادی در این باره نداشتند.

ناظری از محیط زیست به عنوان متولی این موضوع نیز خواسته که به شکل پیوسته در این راه حرکت کند.

گودرزی، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان پیش بینی نموده بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری تا اواسط هفته آینده خبری از طوفان و گرد و خاک در زابل نیست و البته به خبرنگاران گفته، مردم سیستان صبح ها منتظر وزش باد متوسط تا شدید در برخی نقاط سیستان باشند چرا که به طور موقت منجر به خیزش گرد و خاک می گردد.

او هم چنین پیش بینی نموده نواحی شرقی دریای عمان مواج باشد، دیگر نقاط استان غبار محلی و گاهی وزش باد متوسط رخ دهد و تا اوایل هفته آینده به تدریج دما افزایش یابد.

درست است که سیستانی ها فعلا و تا اطلاع ثانوی می توانند نفس بکشند اما به نظر می رسد اعضای دولت باید سرکشی جدی تری در سیستان و بلوچستان داشته باشند تا ببینند چرا سوءمدیریت باعث گردیده که دستور عالی ترین مقام اجرایی کشور هنوز اجرایی نگردیده و در این زمینه سهل انگاری می گردد، در غیر این صورت باید به قول دهمرده، نماینده زابل شامل مهاجرت نیم میلیون نفر از سیستان و حاشیه نشینی آنها در استان های همجوارش باشیم.

بنابراین خوب است تا دیر نگردیده دستی جنبانده گردد و برای برون رفت از وضعیت کنونی، پیشنهادات متعدد کوتاه و بلند مدت آنالیز گردد و با یاری دانشگاهیان و مسئولان اجرایی برای بیابان زدایی منطقه سیستان اقداماتی انجام گردد تا به اصطلاح مشکل ریزگردها یا شن های روان در منطقه سیستان رفع گردد در غیر این صورت کارها گسسته و منقطع خواهد بود و نتیجه ای نخواهد داشت.

گزارش از محمد امین میربلوچ زهی، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گمشده در غبار! + تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گمشده در غبار! + تصاویر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید