اهر دروازه بهشت ارسباران

به گزارش وبلاگ هیوا، در راستا حرکت از مرکز استان آذربایجان شرقی(تبریز) به سمت شمال شرق استان وارد شهر تاریخی و زیبایی با نام اهر که به دروازه بهشت منطقه ارسباران معروف است می رسیم، شهری که قدمت چندین هزار ساله دارد.

اهر دروازه بهشت ارسباران

به گزارش وبلاگ هیوا، شهرستان اهر با وسعتی برابر 3074 کیلومتر مربع برابر 6.7 درصد مساحت استان و در فاصله 90 کیلومتری از تبریز واقع شده است. این شهرستان به عنوان مرکز منطقه ارسباران از سمت شمال با شهرستان های هوراند و کلیبر، از سمت شرق با مشگین شهر، از سمت غرب با شهرستان ورزقان و از سمت جنوب با شهرستان هریس هم مرز بوده و کریدور اتصال دو استان آذربایجان شرقی و استان اردبیل است.

در ذیل این نوشتار عناوین جاذبه های گردشگری این شهرستان ذکر می شود:

مناطق طبیعی و گردشگری شهرستان اهر

- قله و پایکوه های بکر و زیبای قره داغ

- طبیعت زیبای رشته کوه قوشاداغ

- منطقه حفاظت شده یای قاری

- مجموعه سایت گردشگری افیل شامی

- مناطق دیدنی ییلاقی و قشلاقی کوهپایه های قوشاداغ

- پارک جنگلی فندقلو زیستگاه و محل تکثیر مارال و سایر حیات وحش

- روستای نمونه گردشگری انداب

- گیاهان دارویی دامنه های رشته کوه قوشاداغ و قره داغ

- چشمه ها و منابع آبی در رشته کوه قوشاداغ (قبله گوزی، حصار چایی، چاتداق قیه، سوقال خان، انصار الحسین و آبشار مزرعه و ....).

- درختان کهن سال چنار روستاهای یوزباشلو و زگلیک که قدمت چندین صد ساله دارند.

- تالاب های یوسف لو، دیبسیز و تالاب فصلی قوچ گلی

- رودخانه اهرچای و رودخانه کیچیک چای

مناطق تاریخی و باستانی اهر

- آرامگاه شیخ شهاب الدین اهری: نگین شهرستان اهر با قدمت بیش از 800 سال با بنای اسلامی به دوران ایلخانی مربوط می شود و متعلق به عارف قرن هفتم هجری شیخ شهاب الدین محمود اهری است.

- موزه ادب و عرفان ایران: تأسیس در سال 1374 در آرامگاه شیخ شهاب الدین بنا شد و در این موزه آثار فرهنگی مربوط به ادب و عرفان دوره های صفویه تا قاجار در سه سالن آثاری از جمله کتب خطی، قطعاتی از خوشنویسی معروف، انواع کشکول و تبرزین و غیره به نمایش گذاشته شده است که هم اکنون در حال مرمت است.

- حصار خشتی شیخ شهاب الدین : حصار بلند خشتی با ضلع حدود 365 متر هم اکنون بخشی از آن دیوار در ضلع غربی مرمت و بازسازی شده و دارای درگاه ورودی، نقاره خانه و محل استراحت زوار می باشد و در وسط آن بقعه شیخ شهاب الدین واقع شده است.

- کتیبه اورارتویی شیشه: مربوط به هزاره اول(ق.م) و (ثبت به عنوان اثر ملی در سال 1379)

- قلعه های تاریخی شیشه و نودوز(نقدوز)

- کاروانسرای گوره درق

- کاروانسراس گوئجه بئل

- کاروانسرای آق مچید

- خانه و پارک قاسم خان اهری متعلق به دوران قاجار

- خانه بشیر آمر از نوادگان پسری عباس میرزا

- خانه عطایی متعلق به دوران قاجار

- بازار سرپوشیده و تاریخی اهر: بعد از تبریز دومین بازارهای قدمی و سرپوشیده استان و مرکز مالی و گردشگری این شهرستان می باشد که در دوره قاجار و زمان رشید الملک والی منطقه مرمت و ساخت و سازهایی در بازار تاریخی اجرا شده است.

- بازار سه دکانها(اوچ دوکانلار)

مناطق مذهبی و زیارتی اهر

- مسجد جامع: از مساجد صدر اسلام دوره سلجوقیان می باشد(ثبت به عنوان اثر ملی در سال 1381)

- مسجد شیخ عماد و آستانه امام زاده سید علی سبط: مسجد شیخ عماد به دوره (1277 ه - ق) تعلق داشته و در مجاورت این مسجد آستان امامزاده سید علی سبط از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) واقع شده است.

- آستانه امام زاده زین الدین(ع) در روستای حصار سیدلر

- آستانه امامزاده روستاهای خونیق، چشمه وزان، اوجاق هولان، خلیفه لو، یدی بلاق و غیره

- مسجد تاریخی دیک مچید

- مسجد تاریخی ابواسحق

سوغاتی و صنایع دستی اهر

- شیرینی و نان اهری یتی قات : از سوغاتی های منحصر به فرد این شهرستان است که معمولاً هر گردشگری که از این شیرینی خوشمزه و خوش طعم میل می نمایند به عنوان سوغات نیز به شهرهای خود می برند. (ثبت به عنوان آثار ملی ناملموس ایران در سال 1394)

- ذرت بومی اهر(سوتدی مکه)، خوش طعم و خوش مزه

- سیب قره قرمز مخصوص شهرستان اهر

- عسل ناب و طبیعی

- گلیم و جاجیم

- ورنی محصول منحصر به فرد و نماد اهر: ورنی جزو صنایع دستی این شهرستان می باشد که قدمتی بیش از سه قرن دارد. این هنر ناب و منحصر بفرد شهرستان به هنر دستان زنان و دختران عشایری و روستایی با باورها و آداب و رسوم منطقه ارسباران در آن یافته می شود باز می شود.

لازم به ذکر است، شهرستان اهر یا توجه به موقعیت خاص اقلیمی و قرار دریافت در شاهراه گردشگری استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و همچنین به عنوان دروازه ورود به بهشت گمشده ارسباران و جنگل های بکر و منحصر به فرد این منطقه از جمله شهرهایی است که علاوه بر طبیعت زیبا و دل انگیز دارای مناطق تاریخی ، فرهنگی و زیارتی فراوانی است که توجه به زیرساختها و تقویت مراکز و مناطق گردشگری این شهر تاریخی از سوی مسئولین استانی و شهرستانی می تواند بعضی از مسائل اصلی از جمله بیکاری جوانان و رکود مالی این شهرستان و حتی منطقه ارسباران را حل نماید.

گزارش از: مصطفی قربان موحد

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اهر دروازه بهشت ارسباران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهر دروازه بهشت ارسباران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید